TTM HAKKINDA

TTM, disiplinli çalışma sistemiyle gelişen teknolojilere ayak uydurarak verimli, ekonomik, ekolojik, özgün tasarımlar geliştirerek müşterilerinin güvenilirliğini sürekli kılmayı ve üstlendiği tüm görevleri iş ahlakına ve mühendislik etiğine uygun şekilde, hakkıyla yerine getirmeyi önemsemektedir. Bu doğrultuda ön maliyet etütleriyle sektördeki son gelişmelere paralel en uygun teknolojiyi içeren projeler ortaya çıkarmayı misyon haline getirmiştir.

TTM Mekanik tesisat alanında kırk yılı aşan tecrübesiyle Türkiye genelinde kamu ve özel sektör bünyesinde çeşitli ölçeklerde yüksek yapılar, toplu konutlar, villalar, oteller, iş merkezleri, eğitim kampüsleri, hastaneler, sosyal tesisler, spor merkezleri, tarihi yapılar, halka açık sosyal alanlar, fabrikalar ve üretim tesisleri gibi binlerce projenin, mekanik tesisat proje tasarımı ile danışmanlık ve müşavirlik alanında yer almıştır.

Teknik Tesisat Mühendislik Limited Şirketi, mesleki faaliyetlerine 1968’de proje ve danışmanlık yaparak başlayan Makina Yüksek Mühendisi Özhan Dölen tarafından 1980 yılında kurulmuştur. TTM adına 11 yıl boyunca yaptığı proje ve taahhüt hizmetlerinden sonra şirket, 1989 yılında ekipteki deneyimli Makina Mühendisi Taner Kocaova’ya devredilmiştir.

2004 yılında TTM ekibine Burcu Karaman ve Hakan Kovaova katılmıştır. Bilgi ve tecrübesiyle çalışmalarını halen sürdürmekte olan Taner Kocaova, 2010 yılından bu yana aktif yöneticiliğini, Makina Mühendisi Burcu Karaman ve Hakan Kocaova’ya bırakarak dinamik çalışmaların önünü açmıştır.

Yöneticilerin tamamı Makina Mühendisleri Odası (MMO) ve Türk Tesisat Mühendisleri Derneği (TTMD) üyesidir. Burcu Karaman 2019 yılı TTMD İzmir komite üyesi olup Eğitim Komisyonu Başkanı olarak görev almaktadır. Hakan Kocaova, MMO mekanik tesisat komisyonu başkanı olup, TTMD Yönetim Kurulu üyesi olarak dernekte çalışmalarına devam etmektedir.

TTM ailesi genç, dinamik ve tecrübeli ekibiyle proje tasarımı ve danışmanlık alanında sektörün güncel teknolojilerini geçmişten gelen bilgi miraslarıyla harmanlayarak günümüzün lokomotif projelerindeki uygulamalarına devam etmektedir. Tasarımlarında enerji verimliliği yüksek, işletme maliyetleri düşük çözümler sunarak, hem çevreye duyarlı olan hem de milli sermayeye katkı sağlayan üretimler ortaya koymaktadır.

Mimari yapıların statik, mekanik ve elektrik gibi ana disiplinlerden oluşan bütünleşik tasarımlar olduğunu dikkate alan TTM, mekanik tesisatı, otomasyon ile birlikte içsel ve dışsal algılamalar yaparak bilgiyi işleyen, yapının her noktasında istenen konforu ve hijyeni sağlayabilen, yapının sinir sistemi olarak görmektedir.

Teknik Tesisat Mühendislik, her projenin kendine has olduğunun bilinciyle yapıları ayrı ayrı etüt edip tasarımlarını özel olarak ele almayı temel prensip haline getirmiş bir firma olarak bu bilinç ve prensiplerin farkında olan ve yaşayan projeler ile güven sağlanacağından emin bir müşteri portföyüne sahiptir.

TARİHÇE

1968

Orta Doğu Teknik Üniversitesinden mezun olduktan sonra Özhan Dölen İzmir'de proje ve danışmanlık yapmaya başladı.

Proje çizimleri, Leroy seti kullanılarak el ile aydınger üzerinde yapıldı. 

1976

1976 yılında Taner Kocaova şirkette çalışmaya başladı.

1980

Özhan Dölen şirketi 1980 yılında Teknik Tesisat Limited Şirketi kuruluşuna dönüştürmüştür. 

1989

Taner Kocaova şirketin proje tasarım ofisinin yönetimini, Emin Kâhya ise mekanik taahhüt kısmını devraldı. 

1992

Şirkette PC kullanılarak ilk bilgisayar destekli tasarımlar yapılmaya başlandı.

1993

I.Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongre ve Sergisi yapılmıştır. Özhan Dölen kongre bildiriler kitabı editörleri arasında yer almıştır.

1995

II.Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongre ve Sergisi yapılmıştır. Özhan Dölen kongre danışmanlar kurulu listesinde yer almıştır.

1996

1996 yılında İzmir’in Hilton’dan sonraki en yüksek 2. Binası olan Heris Tower projesi Taner Kocaova yönetiminde ekibi ile Teknik tesisat Mühendislik firması tarafından yapılmıştır.

1997

III.Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongre ve Sergisi yapılmıştır. Özhan Dölen kongre danışmanlar kurulu listesinde yer almıştır.

1999

İzmir'in Hilton'dan sonraki en büyük inşaat alanına sahip Aksoy Plaza yüksek yapı projesi Teknik Tesisat Mühendislik ekibi tarafından yapılmıştır.

IV.Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongre ve Sergisi yapılmıştır. Özhan Dölen kongre danışmanlar kurulu listesinde yer almıştır.

2004

Burcu Kocaova ve Hakan Kocaova şirkette çalışmaya başladı.

2010

Burcu Kocaova Karaman ve Hakan Kocaova firma yönetimini devraldılar. 

İzmir' deki en yüksek konut binası Port Residence projesi TTM tarafından yapılmıştır. Aynı zamanda Kordon Kule, Megapol Tower vb. birçok yüksek yapı projesine Burcu Kocaova Karaman ve Hakan Kocaova'nın liderliğindeki ekiple TTM imzası atılmıştır. 

2016

Eğitime destek vermek amacıyla Burcu Kocaova Karaman ve Hakan Kocaova, İzmir’deki birçok Üniversitenin Mimarlık ve Makina Mühendisliği fakültelerindeki öğrencilerine seminerler vermiştir. Seminerler günümüzde halen bir çok üniversitede verilmeye devam edilmektedir.

2017

2017 yılında Burcu Karaman ve Hakan Kocaova Türk Tesisat Mühendisleri Derneğine katılmışlardır.

İzmir' de Mimarlar ve Mühendisler için birincisi yapılan İtfaiyenin düzenlediği Yangın Eğitiminde, TTM seminerlere destek vermiştir. Hakan Kocaova seminerlerde oturum başkanı olarak görev almıştır.

2018

Hakan Kocaova, Makina Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Tesisat Komisyonu Başkanı olarak görev almaya başlamıştır. Görevine halen devam etmektedir.

TTM Revit ile mekanik tesisat projelerini 3D olarak üretmeye başlamıştır. Akabinde BIM ile projelendirme süreçleri başlamıştır.

2019

TTM Irak, Yunanistan ve ABD olmak üzere yurt dışından projeler alarak, hizmet ihraç etmeye başlamıştır.

Burcu Karaman Türk Tesisat Mühendisleri Derneğinin İzmir Temsilciliğinde Eğitim Komisyonu Başkanı olarak görev almaktadır ve çalışmalarına devam etmektedir.

Hakan Kocaova, Ankara'da Türk Tesisat Mühendisleri 14. Dönem Yönetim Kurulu Asıl Üyesi olarak görev almaya başlamıştır. Halen çalışmalarına devam etmektedir.

2020

TTM yurt içi ve yurt dışında proje ve danışmanlık hizmetleri vermeye büyüyerek devam etmektedir.

X